Diecézní setkání mládeže v Bruntálu alias BISCUP 2013

Stalo se tradicí, že v sobotu před Květnou nedělí se ve všech diecézích konají setkání mládeže. A ani letošní rok nebyl výjimkou. Termín setkání byl určen na 16. – 17. března a za místo konání byl vybrán Bruntál (každý rok se setkání koná v jiném děkanátu).

Přiznám se, že ještě pár dnů před setkáním jsem velmi pochyboval při pohledu na odhady Diecézního centra pro mládeže o počtu účastníků. 550 se mi zdálo moc – nevěřil jsem, že by se tak velký počet mladých vypravil do vzdáleného Bruntálu. Nicméně, opak byl pravdou – o něčem vypovídalo i to, že bylo nutné pro náš děkanát objednat místo obyčejného dvoupatrový autobus, abychom se do něj všichni vešli. Z naší farnosti jsme se na BISCUP, jak se setkání v naší diecézi říká, vypravili čtyři – Ondra Elbel, Jani Elbelová, Jarka Pustějovská a Markéta Pustějovská.

Na programu byla kromě tradiční mše s otcem biskupem i pásmo workshopů na různá témata – od těch duchovních (např. Jak být křesťanem ve škole, který vedl o.Josef Janšta – spirituál Biskupského gymnázia nebo Zpověď jako čokoláda, který byl veden o.Františkem Blahou SDB) přes ty o horské službě nebo horolezectví až po výtvarné dílny. Večer pak byla na programu křížová cesta na Uhlířský vrch nad městem, která v mrazu, ve tmě a při svíčkách nabyla úplně jiný rozměr. V tichu se ozývalo pouze zabíjení hřebů do přichystaných trámků u každého zastavení. V kapli na Uhlířském vrchu jsme pokračovali adorací s otcem biskupem. A po návratu na Střední zemědělskou školu, kde jsme spali, si ještě mohli případní zájemci s kamarády v připravených čajovnách.

Ráno, v neděli 17. března jsme se rozdělení na děkanáty rozjeli do okolních farností prožít s místními farníky nedělní mši svatou. Náš děkanát se vydal do Rudné pod Pradědem a na přijetí od místních jsme si opravdu nemohli stěžovat – po mši na nás totiž čekaly napečené buchty a zákusky a strávili bychom v Rudné ještě dlouho, kdybychom nespěchali domů

Závěrem ještě několik velkých díků:

1. otci biskupovi za to, že si na nás našel čas a dělal i věci, které nemusel (třeba si vystál dlouhou řadu na oběd, ačkoliv měl být obsloužen přednostně, na Uhlířský vrch vyšel, i když se mohl vyvézt atp.)

2. Všem pracovníkům Diecézního centra/střediska mládeže, kteří setkání připravili

3. Všem 630 mladým, kteří se na setkání vydali…

Nezbývá než dodat, že příští BISCUP bude pouze jednodenní a bude se konat v Opavě a o prázdninách 2014 se po pěti letech opět uskuteční týdenní Diecézní setkání mládeže, a to v Odrách.

Prohlédněte si  fotky

Ondra

2 Responses so far.

 1. Diecézní setkání napsal:

  Trochu tam ty poměry na bruntálsku znám. V Rudné pod Pradědem chodí v neděli do kostela 5 lidí. V duchu jsem si připomněl křížovou cestu na Uhlířský vrch. Děkuji Ondrovi za reportáž i reprezentaci naší farnosti.

  P.S. Dotaz na administrátora: Není možné ten odkaz na fotogalerii udělat podtržený?

  • sca napsal:

   Díky za pěkný příspěvek. Odkaz jsem upravil, je na to třeba dodržet určitý postup – viz email.

   Standa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *