Jožin z Bažin

jozinPatrně nejpovedenější momentka z ještě více povedené zahradní slavnosti. Mariánka, dcera basisty Horního Dolního Bandu, zazpívala refrén Jožina z Bažina tak spontánně, že přitom málem spolkla mikrofon a my z Horního Dolního Sklenova, Hukvald a Hájova s otevřenou pusou polknout skoro zapomněli, což by bylo ovšem škoda, neboť letos byli pstruzi úplně, ale úplně nejlepší.  Je mi jasné, že Jožin z Bažin je vymyšlený. Těžko by také přežil na našem farním trávníku zastříhnutém perfektně na ježka, protože by ho hned všichni uviděli.  My bychom ho však nehonili, jelikož by nám pomohl najít ztracené šípy z lukostřelby, které naopak vidět nebyly. Také nevím, jak Jožin rozezná pražáka od moraváka podle bot. Představuji si ho totiž jako malého, uťápnutého chrapouna se širokou hubou jako mají žáby, jak sleduje z pod listu lopuchu  míhající se sandály, střevíčky, tenisky a bagančata a jánevímjakéještě boty. Kdyby uměl dělit dvěma, snad by dokázal spočítat účastníky, ale i to s hrubou statistickou chybou, protože čtyři kopyta mustanga, který ochotně (a údajně někdy i za pivo) vozil stále dokola děti i dospělé, by ho určitě zmátla.

Ale ne! Už to mám! Jožin se bojí ohně! Je to jasné. Nemohl tušit, že v kotli nad ohněm je předobrota veliká, jinak by ho gulášek z dančího jistojistě vylákal. Koláčky a bramborové placky mu buď nechutnají, anebo nestačil zareagovat, jak rychle se po nich zaprášilo. A tomboly, ač velice bohaté si evidentně nevšímal, to už prý radši ty pražáky.

Taková bažinatá žabí perspektiva je stejně zajímavá. Věci i dění kolem z ní vypadají úplně jinak. Mohlo by se například zdát, že socha sv. Jana Nepomuckého u lávky v Dolním Sklenově má krátké nohy. Jenže, sochy mají být na podstavci a podstavec na mostě a člověk k nim musí zdvihnout hlavu a svatý hned vypadá lépe. Tak i já raději zvolil pohled zezdola, od Jožina. Při pohledu shora by stany zakrývaly učínkující a nebylo by ani vidět do kuchyně a hlavně, pánové, co si budem povídat, těch vlasů už nám také ubývá  a z výšky se to odhalí ještě víc …. :-)

Mějte se a těšíme se na další zahradní slavnost

Standa Čajánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *